خرید بلیط چارتری هواپیما

خرید بلیط چارتری هواپیما

هنگام خرید بلیط  هواپیما یا خرید بلیط چارتری هواپیما احتمالاً با اصطلاحاتی نظیر بلیط چارتری یا بلیط سیستمی برخورد کرده­اید.  بلیط سیستمی که متعلق به همان پروازهای برنامه ریزی شده توسط شرکتهای هواپیمایی است اما بلیط چارتری یا همان خرید بلیط چارتری هواپیما مرتبط با بلیط صندلیهایی از یک پرواز است که به وسیله یک سازمان اجاره شده­اند.

همانطور که حدس زده­اید چارتر به معنای دربست کامل است که معمولاً به اجاره هواپیما، قطار، کشتی، هتل و... اشاره میکند؛ البته در ایران بیشتر به عنوان اجاره هواپیما استفاده میشود. در واقع سازمان چارترکننده از یک شرکت هواپیمایی به عنوان چارتردهنده تقاضا میکند که همه یا تعدادی از صندلیهای یک پرواز مشخص را برای یک دوره زمانی معین به آنها اجاره دهد. به عنوان مثال ممکن است یک ارگان پروازی را برای مدت مشخصی کرایه کند تا در این مدت پرسنل این ارگان را بین مسیر موردنظر جابه­جا کند.

لازم به ذکر است که چارترکننده هیچ تعهدی در قبال تاخیر پرواز، نگهداری از وسایل مسافران و... ندارد و تنها موظف به فروش بلیط صندلیهای اجاره شده است و مابقی مسئولیتها بر عهده خود شرکت هواپیمایی هست. در حقیقت چارترکننده فقط به چارتردهنده تعهد میدهد که بلیطهای چارتری را بفروشد به همین دلیل معمولاً در ایامی که تقاضا کم است یا در نزدیکی تاریخ پرواز، قیمت بلیط چارتری کاهش مییابد تا چارترکننده میزان خسارت را به حداقل برساند.

انواع پروازهای چارتری

چارتر هواپیما به دو شکل فول چارتر و سیت چارتر ممکن است.

در فول چارتر، چارترکننده همه صندلیهای پرواز موردنظر را برای یک مدت مشخص اجاره میکند.

در سیت چارتر، چارترکننده فقط تعدادی از صندلیهای پرواز مدنظر را برای مدت معینی اجاره میکند. که اجاره به روش سیت چارتر خود به سه شکل سیت چارتر شناور، بک تو بک و بلاک سیت صورت میگیرد.

در حالت سیت چارتر شناور، چارترکننده بخشی از صندلیهای یک پرواز مشخص را برای مدت معلومی به صورت رفت و برگشت کرایه میکند که رعایت فاصله زمانی بین بلیطهای رفت و برگشت چارتری شناور ضروری نیست.

سیت چارتر بک تو بک نیز مانند سیت چارتر شناور است با این تفاوت که اینجا رعایت فاصله زمانی مذکور الزامی است.

در بلاک سیت که اجاره صندلیهای مشخص شده نیز نامیده میشود؛ چارترکننده تنها مجری فروش بخشی از صندلیهای یک پرواز در بازه زمانی معینی است.

مزایا و معایب بلیط چارتری هواپیما

چارترکننده، تمام یا تعدادی از بلیطهای پرواز موردنظر را با قیمت عمده میخرد و سپس آنها را با سود نسبتاً کمی عرضه میکند؛ بنابراین در حالت کلی بلیط چارتری هم برای چارترکننده و هم برای مسافر بصرفه است اما در ایام شلوغ مانند عید نوروز قیمت بلیطهای چارتری بالا میرود که از این نظر برای چارترکننده سودآور اما به ضرر مشتری است ولی از طرف دیگر در ایام خلوت بهای بلیط چارتری کاهش پیدا میکند که این ویژگی به سود مسافران است.

علاوه بر افزایش و کاهش قیمت بلیط چارتری در زمانهای مختلف باید بگوییم که متاسفانه قیمت بلیط چارتری برای تمام سنین یکسان است درحالیکه قیمت بلیط سیستمی برای متقاضیان زیر ۱۲ سال کمتر از قیمت آن برای افراد بالای ۱۲ سال است که این نکته به سود چارترکننده و به ضرر مسافر است.

جدای از بحث قیمت، افرادی که در ایام شلوغ قصد سفر دارند اما بلیط تهیه نکرده­اند میتوانند به رزرو بلیط چارتری امیدوار باشند زیرا در این مواقع معمولاً بلیط چارتری راحتتر از بلیط سیستمی پیدا میشود.

متاسفانه کنسل کردن بلیطهای چارتری امکانپذیر نیست بنابراین اگر از رفتن به سفر مطمئن نیستید بهتر است بلیط سیستمی رزرو کنید زیرا این نوع بلیطها را میتوان با پرداخت جریمه لغو کرد.

یکی دیگر از معایب بلیطهای چارتری، محدودیت در مسیر این نوع پروازهاست زیرا معمولاً چارترکنندهها فقط بلیط مسیرهای پرتردد را اجاره میکنند.

پروازهای چارتری برای چه افرادی مناسب هستند؟

پروازهای چارتری برای افرادی مناسب هستند که از تاریخ سفر خود اطمینان کامل دارند که بهتر است در نزدیکی تاریخ حرکت برای خرید بلیط هواپیما اقدام کنند اما اگر فرد احتمال دهد که ممکن است نیاز به تغییر تاریخ پرواز یا کنسل کردن آن داشته باشد بهتر است بلیط سیستمی تهیه کند.

آیا خدمات ارائه شده در پروازهای چارتری متفاوت از پروازهای سیستمی است؟

تنها تفاوت بین پروازهای چارتری و پروازهای سیستمی در نحوه عرضه بلیطها و بهای آنهاست اما سطح خدماتی که در هر دو نوع پرواز ارائه میشود یکسان است در واقع از نظر نوع هواپیما، کادر پرواز و... تفاوتی بین آنها وجود ندارد.

آیا پرواز چارتری همان هواپیما چارتری است؟

خیر همانطور که توضیح دادیم پروازهای چارتری، همان پروازهای معمولی هستند اما هواپیماهای چارتری، هواپیماهایی مجهز و با تعداد کم صندلی هستند که در ازای دریافت مبالغ هنگفت به ثروتمندان، سیاستمداران و... اجاره داده میشوند.

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.