خرید بلیط چارتری ارزان

خرید بلیط چارتری ارزان

سفرهای درون شهری و برون شهری به زندگی انسان پیوند خورده­اند؛ حتی افرادی که اهل سفر نیستند نیز گاهی به دنبال خرید بلیط چارتری ارزان و به اجبار یا اختیار راهی سفر می­شوند. یکی از اولین اقدامات برای سفر کردن تهیه بلیط است و مسلماً دغدغه خیلی از مسافران، خرید بلیط ارزان است اما امروزه با پیشرفت صنعت حمل و نقل و بهبود کیفیت وسایل نقلیه، قیمت بلیط این وسایل نیز به مراتب افزایش یافته است. جالب اینجاست که در بین وسایل نقلیه مختلف مانند هواپیما، اتوبوس و قطار، فقط قیمت بلیط هواپیما متنوع می­باشد. یکی از راه­های خرید بلیط ارزان، خرید بلیط چارتری ارزان است. اگر قصد خرید بلیط چارتری ارزان را دارید؛ بد نیست کمی با این نوع بلیط و مزایا و معایب آن آشنا شوید.

چارتر چیست؟

احتمالاً هنگام خرید بلیط هواپیما با عبارت بلیط ارزان چارتر روبه­رو شده­اید. معنای لغوی چارتر، اجاره به صورت دربستی است که معمولاً برای اجاره هتل، هواپیما، قطار و دیگر وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می­گیرد هر چند در ایران در بیشتر مواقع برای اجاره دربستی هواپیما به کار می­رود. معمولاً آژانس­های مسافرتی، همه یا تعدادی از بلیط­های مسیرهای پر تردد و شلوغ مانند مسیر شهرهای زیارتی، پروازهای استانبول و دبی یا پرواز به شهرهایی که شرکت­­های بزرگ دارند را برای یک مدت کوتاه مثلاً ایام عید نوروز یا برای یک دوره طولانی­تر مثلاً فصل تابستان به صورت عمده رزرو می­کنند. خرید عمده بلیط­ها برای یک دوره زمانی معین ارزانتر تمام می­شود. به عنوان مثال، شرکت نفت جمهوری اسلامی ایران، یکی از پروازهای رفت و برگشت بندرعباس به مشهد شرکت هواپیمایی ایران ایر را برای یک سال اجاره می­کند تا با صرف هزینه کم زمینه جابه­جایی پرسنل خود در را فراهم کند.

هنگام تهیه بلیط چارتر ارزان با اصطلاحت مختلفی مانند چارتر دهنده، چارتر کننده، پرواز چارتری یا بلیط چارتر برخورد می­کنید که در ادامه به توضیح آنها می­پردازیم.

چارتر دهنده:چارتر دهنده، شرکت هواپیمایی است که تمام یا تعدادی از بلیط­های خود را به اشخاص یا سازمان­های واجد شرایط اجاره می­دهد. مسئولیت تاخیر در پرواز، گم شدن وسایل مسافرین و...  بر عهده شرکت چارتر دهنده است.

چارتر کننده:چارتر کننده، آژانس مسافرتی داخلی یا خارجی است که جهت تهیه و عرضه بلیط­های ارزانتر، تمام یا تعدادی از صندلی­های هواپیما را اجاره اقدام می­کند.

پرواز چارتری:پرواز چارتری، پروازی است که تمام یا بخشی از صندلی­های هواپیما توسط چارتر کننده اجاره شده اند. معمولاً تهیه بلیط این نوع پروازها از نظر اقتصادی مناسب­تر است. 

بلیط چارتر:همانطور که گفتیم آژانس­های مسافرتی یا بعضی از ارگان­ها، تمام یا تعدادی از بلیط­های یک پرواز را برای یک مدت معین رزرو و خود به مشتری­ها می­فروشند که به این نوع بلیط­ها، بلیط چارتری گفته می­شود. بلیط­های چارتری در شرکت­های هواپیمایی عرضه نمی­شوند و برای تهیه این نوع بلیط­ها باید به آژانس­های چارتر کننده مراجعه نمود. علاوه بر این آژانس­های چارتر کننده خود مسئول تعیین بهای بلیط­ها هستند و شرکت­های هواپیمایی نقشی در تعیین قیمت بلیطهای چارتری ندارند. آژانس چارتر کننده موظف به پرداخت بهای تمام بلیط­هایی است که رزرو کرده حتی اگر تا زمان پرواز موفق به فروش تمامی بلیط­ها نشود؛  به همین دلیل ممکن است که در نزدیکی­های تاریخ پرواز، چارتر کننده بلیط­ها را به بهای کمتری بفروشد تا خسارت کمتری ببیند اما گاهی نیز اوضاع برعکس میشود مثلاً در ایام عید نوروز که تقاضا زیاد است؛ احتمال دارد که بلیط چارتری را گرانتر از بلیط سیستمی بفروشند. لازم به ذکر است که بلیط چارتری قابل استرداد نیست؛ پس اگر از سفر خود مطمئن نیستید چشمتان را روی خرید بلیط چارتر ارزان ببندید.

انواع چارترهای هواپیما

اجاره یا چارتر هواپیما به دو صورت فول چارتر یا اجاره کامل و سیت چارتر انجام می­گیرد. 

در فول چارتر یا اجاره کامل، چارتر کننده، تمام صندلیهای هواپیما را برای یک مسیر مشخص در یک دوره زمانی معین اجاره میکند اما در سیت چارتر، چارتر کننده، تعدادی از صندلی­های هواپیما را برای یک مسیر مشخص در یک محدوده زمانی معین اجاره می­کند. معمولاً بهای بلیط­هایی که به صورت کامل اجاره شده­اند کمتر از بلیط­هایی است که به صورت سیت چارتر اجاره شده­اند. 

انواع سیت چارترها

گفتیم که بلیط­ها به دو صورت فول چارتر و سیت چارتر اجاره داده می­شوند. سیت چارترها خود انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها اشاره می­کنیم. 

سیت چارتر شناور:در این نوع، چارتر کننده تعدادی از صندلی­های یک پرواز معین را برای یک دوره زمانی مشخص به صورت رفت و برگشت رزرو می­کند. رعایت فاصله زمانی بین تاریخ رفت و برگشت این نوع بلیط­ها ضرورت ندارد. 

سیت چارتر بک تو بک یا اجاره صندلی رفت و برگشت:در این نوع اجاره، چارتر کننده تعدادی از صندلی­های یک مسیر معین را برای یک محدوده زمانی مشخص به صورت رفت و برگشت اجاره می­کند. رعایت فاصله زمانی بین تاریخ رفت و برگشت این نوع بلیط­ها الزامی است. 

بلاک سیت یا اجاره صندلی­های مشخص شده:در این نوع، چارتر کننده تعداد معینی از صندلی­های یک پرواز مشخص را برای یک دوره زمانی معین اجاره می­کند. 

مزایای بلیط چارتری

تهیه بلیط­های چارتری هم برای آژانس­های مسافرتی و هم برای مشتری­ها مقرون بصرفه­تر است. در واقع آژانس­های مسافرتی با خرید عمده بلیط از شرکت­های هواپیمایی بهای کمتری می­پردازند و سپس بلیط­ها را با سود نه چندان زیادی به مشتری­ها می­فروشند. علاوه بر این اگر آژانس­های مسافرتی موفق به فروش تمام بلیط­هایی که اجاره کرده­اند؛ نشوند؛ این بلیط­ها را با بهای خیلی کمتری عرضه می­کنند که این موضوع برای مشتری­ها یک مزیت محسوب می­شود.

معایب بلیط چارتری

یکی از معایب بلیط­های چارتری این است که برای کودکان تخفیفی قائل نمی­شوند یعنی قیمت بلیط برای بزرگسالان و خردسالان برابر است. همچنین بلیط­های چارتری قابل استرداد نیستند یعنی چنانچه پس از خرید بلیط از سفر صرفنظر کنید نمی­توانید بلیط را تحویل داده و بهای آن را پس بگیرید. علاوه بر اینها در روزهای شلوغ مانند ایام عید که تقاضای خرید بلیط خیلی زیاد می­شود ممکن است که بهای بلیط را به قدری افزایش دهند که حتی از بلیط­های معمولی هم گرانتر شوند که این برای مشتری­ها یک عیب است. 

تفاوت بلیط چارتر با بلیط سیستمی

تغییر تاریخ پرواز بلیط چارتر یا پس دادن آن غیرممکن است اما در پروازهای سیستمی می­توانید بلیط را با پرداخت خسارت پس دهید. 

تفاوت هواپیمای چارتر با بلیط چارتر

به این نکته توجه کنید که هواپیمای چارتر با بلیط چارتر فرق می­کند. هواپیماهای چارتری، هواپیماهایی با تعداد کم صندلی (حدوداً ۱۰ صندلی) هستند که توسط افراد معروف و ثروتمند کرایه می­شوند؛ هزینه اجاره این هواپیماها خیلی بالاست اما بلیط چارتری تنها نوعی از بلیط­های هواپیماهای معمولی است که در بالا توضیح دادیم.

 

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.