بلیط چارتری مشهد

بلیط چارتری مشهد

مشهد بدون تردید یکی از بزرگترین شهرهای ایران و یکی از اصلی­ترین مقاصد گردشگران داخلی و خارجی در تمام ایام سال است و همین موضوع متقاضیان بلیط چارتری مشهد را افزایش داده است. بدون شک، حرم امام رضا (ع)، علت اصلی جذب گردشگران به این شهر است اما علاوه بر حرم مقدس امام رضا (ع)، جاذبه­های طبیعی و مصنوعی بیشماری در مشهد وجود دارد که افراد را برای سفر به این شهر بزرگ تشویق می­کنند مانند غار کارده، روستای پاژ، روستای مج، روستای دهسرخ، ستای نغندر، روتای جاغرق، طرقبه و تپه باژ که از جاذبه­های طبیعی مشهد بشمار می­روند یا سد کارده، مجتمع زیست خاور، مجموعه شاندیز، مصلی مشهد، سد چالیدره، بازار جنت مشهد، فرهنگسرای بهشت، باغ وحش وکیل آباد، موزه مردمی و حمام مهدی قلی بیک و موزه آرامگاه نادری که جز جاذبه­های مصنوعی مشهد مقدس محسوب می­شوند. علاوه بر اینها، آرامگاه فردوسی، آرامگاه میرزا ابراهیم رضوی و آرامگاه محمد تقی خان پسیان نیز در مشهد قرار دارند.

به هرحال اگر به قصد زیارت، سیاحت و... مسافر مشهد هستید؛ قبل از هر چیزی باید برای تهیه بلیط اقدام کنید. شاید یکی از انتخاب­های ایده­آل، بلیط هواپیما باشد اما تصور گران بودن بلیط هواپیما می­تواند مانع فکر کردن به این گزینه باشد ولی بد نیست بدانید که با اقدام به موقع و با قدری جست و جو در بین بلیط­های چارتری مشهد می­توانید بلیطی با قیمت مناسب بخرید و سفری راحت را تجربه کنید. ممکن است بپرسید که بلیط چارتری مشهد چیست و از کجا قابل تهیه است؟ برای یافتن پاسخ سوال خود ادامه مطلب را بخوانید.

معنای لغوی چارتر، اجاره به صورت دربست است که اصطلاحاً برای اجاره هتل، کشتی، قطار، هواپیما و سایر وسایل نقلیه به کار می­رود؛ البته در ایران بیشتر در مورد اجاره تمام یا بخشی از صندلی­های هواپیما مورد استفاده قرار می­گیرد. بنابراین منظور از پروازهای چارتری، پروازهایی است که تمام یا تعدادی از صندلی­های آنها توسط یک ارگان یا آژانس مسافرتی واجد شرایط اجاره شده است. در حقیقت ارگان یا آژانس به عنوان چارتر کننده از شرکت هواپیمایی به عنوان چارتر دهنده تقاضا می­کند که همه یا بخشی از صندلی­های یک پرواز معین را برای یک دوره زمانی مشخص به آنها اجاره دهد؛ شرکت چارتر دهنده پس از تایید صلاحیت چارتر کننده با درخواست آن موافقت می­کند. بد نیست بدانید که چارتر کننده در قبال تاخیر در پرواز، حمل وسایل مسافرین، گم شدن وسایل مسافران و... مسئولیتی ندارد و این وظیفه بر عهده چارتر دهنده است؛ در واقع چارتر کننده، تنها مجری عرضه بلیط پروازهای چارتری است. به عنوان مثال ممکن است یک کمپانی، یک مسیر پرواز معین را برای یک مدت کوتاه یا بلند اجاره کند تا در این بازه زمانی، پرسنل خود را جابه جا نماید.

لازم به ذکر است که چارتر کننده متعهد می­شود که بلیط مربوط به تمام صندلی­هایی را که رزرو کرده به فروش برساند و چنانچه موفق به فروش همه آنها نشود باید بهای تمام بلیط­ها را به شرکت چارتر دهنده بپردازد. به همین دلیل ممکن است که در نزدیکی تاریخ پرواز، بلیط چارتر را با بهای اندکی بفروشند تا میزان خسارت را به حداقل برسانند. 

پروازهای چارتری مشهد 

پروازهای چارتر به دو صورت فول چارتر یا اجاره کامل و سیت چارتر انجام می­گیرند.

در حالت فول چارتر یا اجاره کامل، چارتر کننده تمام صندلی­های یک پرواز مشخص را برای یک بازه زمانی معین اجاره می­کند. 

در حالت سیت چارتر، چارتر کننده تعدادی از صندلی­های یک پرواز مشخص را برای یک دوره زمانی معلوم اجاره می­کند. اجاره به شکل سیت چارتر خود به سه شکل سیت چارتر شناور، سیت چارتر بک تو بک و بلاک سیت یا اجاره صندلی­های مشخص شده انجام می­گیرد. 

در سیت چارتر شناور، چارتر کننده تعدادی از صندلی­های یک پرواز مشخص را برای یک بازه زمانی معین به صورت رفت و برگشت اجاره می­کند. رعایت فاصله زمانی بین تاریخ رفت و برگشت این نوع بلیط­ها الزامی نیست.

در سیت چارتر بک تو بک نیز چارتر کننده بخشی از صندلی­های یک پرواز معین را برای یک مدت معلوم به صورت رفت و برگشت کرایه می­کند اما رعایت فاصله زمانی بین تاریخ رفت و برگشت این نوع بلیط­ها واجب است.

در بلاک سیت یا اجاره صندلی­های مشخص شده، چارتر کننده متعهد به فروش تعدادی از صندلی­های یک پرواز معلوم برای یک دوره زمانی معین است.


مزایا و معایب پروازها و بلیط چارتری مشهد

از نظر اقتصادی، پروازهای چارتری هم برای آژانس­های چارتر کننده و هم برای مشتری­ها بصرفه­تر هستند. آژانس­های مسافرتی با خرید عمده تمام یا تعدادی از صندلی­های یک پرواز، بهای کمتری می­پردازند و با سود کمتری نسبت به پروازهای سیستمی اقدام به فروش بلیط­های مذکور می­کنند. علاوه بر این چارتر کننده متعهد به فروش بلیط تمام صندلی­هایی است که اجار کرده، بنابراین اگر موفق به فروش تمام بلیط­ها نشود؛ در نزدیکی­های تاریخ پرواز، بلیط­ها را با قیمت کمتری (حتی ممکن است کمتر از آنچه که خود خریده) بفروشد که این موضوع برای مشتری یک مزیت اما برای چارتر کننده یک عیب محسوب می­شود. البته گاهی نیز عکس این قضیه پیش می­آید؛ ممکن است در ایام شلوغ مثلاً در عید نوروز که تقاضا بالاست، چارتر کننده بلیط­ها را با قیمت بالا و حتی بیشتر از قیمت بلیط­های سیستمی بفروشد. اما جدای از قیمت بلیط چارتری مشهد، احتمال وجود بلیط این نوع پروازها در ایام شلوغ بیشتر از احتمال وجود بلیط پروازهای سیستمی است. 

از طرف دیگر قیمت بلیط­های چارتری مشهد برای بزرگسالان و کودکان یکسان است؛ بنابراین این نکته برای چارتر کننده یک مزیت و برای مشتری یک عیب به حساب می­آید. 

یکی دیگر از معایب بلیط­های چارتری این است که این بلیط­ها را نمی­توانید پس دهید. بنابراین اگر از زمان پرواز خود مطمئن نیستید بهتر است بلیط سیستمی تهیه کنید چون این بلیط­ها را با پرداخت خسارت می­توانید پس دهید و بهای بلیط را بازپس بگیرید.

محدودیت تنوع مسیر پروازهای چارتری نیز از معایب این نوع پروازها بشمار می­رود زیرا بلیط این پروازها معمولاً در مسیرهای پرتردد عرضه می­شوند. 

پروازها و بلیط چارتری مشهد برای ما مناسب هستند؟

اگر از تاریخ سفر خود مطمئن هستید یعنی اطمینان دارید که نیاز به تغییر تاریخ پرواز یا کنسل کردن بلیط نخواهید داشت؛ بهتر است که در نزدیکی­های زمان پرواز اقدام به خرید بلیط چارتری کنید اما اگر فکر می­کنید که ممکن است سفرتان به تعویق بیفتد دور بلیط چارتری را خط بکشید چون این نوع بلیط­ها قابلیت کنسلی ندارند.

آیا نوع هواپیما و سطح خدمات در پروازهای چارتری مشهد از پروازهای سیستمی مشهد متفاوت است؟

خیر، با خرید بلیط چارتری از همان خدماتی بهره خواهید برد که در پروازهای سیستمی شامل حال شما می­شود. در واقع نوع هواپیما، کادر پرواز و سرویس­هایی جانبی در پروازهای چارتری با پروازهای سیستمی یکسان است و تنها فرق موجود در نحوه فروش این نوع بلیط­ها و مرجع فروش آنها است چون بلیط­های چارتری توسط آژانس­های مسافرتی فروخته می­شوند نه شرکت­های هواپیمایی، همچنین تعیین قیمت بلیط­های چارتری نیز بر عهده آژانس­های مسافرتی است و شرکت­های هواپیمایی در تعیین قیمت آنها دخالت نمی­کنند.

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.