بلیط چارتر ارزان

بلیط چارتر

احتمالاً هنگام خرید بلیط هواپیما با اصطلاح چارتر مواجه شده­اید. معنای لغوی چارتر یا بلیط چارتر ، اجاره دربستی است که معمولاً برای اجاره هتل، هواپیما، قطار و دیگر وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می­گیرد هر چند در ایران بیشتر برای اجاره دربستی هواپیما به کار می­رود. معمولاً آژانس­های مسافرتی، همه یا تعدادی از بلیط­های مسیرهای پر رفت و آمد و شلوغ مانند مسیر سفرهای زیارتی، پروازهای استانبول و دبی یا پرواز به شهرهایی که کمپانی­های بزرگ دارند را برای یک دوره زمانی کوتاه مثلاً ایام عید نوروز یا برای یک دوره زمانی طولانی­تر مثلاً فصل تابستان به صورت عمده خریداری می­کنند و به عنوان بلیط چارتر ارائه می دهند. خرید عمده بلیط­ها برای یک محدوده زمانی مشخص ارزانتر تمام می­شود. به عنوان مثال، شرکت نفت جمهوری اسلامی ایران، یکی از پروازهای مسیر بندرعباس به مشهد و بالعکس شرکت هواپیمایی ایران ایر را سالیانه اجاره می­کند تا با صرف هزینه کمتر زمینه حمل و نقل پرسنل خود در مسیر مذکور را فراهم کند.


هنگام تهیه بلیط هواپیما با اصطلاحتی از قبیل چارتر دهنده، چارتر کننده، پرواز چارتری یا بلیط چارتر مواجه می­شوید که در ادامه به توضیح آنها می­پردازیم.

چارتر دهنده:منظور از چارتر دهنده، شرکت هواپیمایی است که تمام یا تعدادی از بلیط­های خود را به اشخاص یا ارگان­های واجد شرایط اجاره می­دهد. لازم به ذکر است که مسئولیت تاخیر در پرواز، گم شدن وسایل مسافرین و...  بر عهده چارتر دهنده است. 

چارتر کننده:چارتر کننده، آژانس مسافرتی داخلی یا خارجی است که به منظور تهیه و عرضه بلیط­های ارزانتر برای اجاره تمام یا تعدادی از صندلی­های هواپیما اقدام می­کند. 

پرواز چارتری:پرواز چارتری به پروازی گفته می­شود که در آن تمام یا بخشی از صندلی­های هواپیما به چارتر کننده اجاره داده شده اند. معمولاً تهیه بلیط این نوع پروازها از نظر اقتصادی مقرون بصرفه­تر است. 

بلیط چارتر:همانطور که گفتیم آژانس­های مسافرتی یا برخی از سازمان­ها، تمام یا بخشی از بلیط­های یک پرواز را برای یک دوره زمانی معین خریداری و خود به مشتری­ها عرضه می­کنند که به این نوع بلیط­ها، بلیط چارتری گفته می­شود. بنابراین خرید بلیط­های چارتری از شرکت­های هواپیمایی ممکن نیست و برای تهیه این نوع بلیط­ها باید به آژانس­های چارتر کننده مراجعه کرد. علاوه بر این آژانس­های چارتر کننده خود مسئول تعیین بهای بلیط­ها هستند و شرکت­های هواپیمایی نقشی در تعیین قیمت بلیطهای چارتری ندارند. آژانس چارتر کننده موظف به پرداخت بهای تمام بلیط­هایی است که رزرو کرده حتی اگر تا زمان پرواز موفق به فروش تمامی بلیط­ها نشود؛  به همین دلیل ممکن است که در نزدیکی­های تاریخ پرواز، چارتر کننده بلیط­ها را به بهای کمتری بفروشد تا خسارت کمتری ببیند اما گاهی نیز اوضاع برعکس میشود مثلاً در ایام عید نوروز که تقاضا زیاد است؛ احتمال دارد که بلیط چارتری را گرانتر از بلیط سیستمی بفروشند. لازم به ذکر است که بلیط چارتری قابل استرداد نیست؛ پس اگر از سفر خود مطمئن نیستید دور بلیط چارتری را خط بکشید. 

انواع چارترهای هواپیما

اجاره یا چارتر هواپیما به دو صورت فول چارتر یا اجاره کامل و سیت چارتر انجام می­گیرد. 

در فول چارتر یا اجاره کامل، چارتر کننده، تمام صندلیهای هواپیما را برای یک مسیر مشخص در یک دوره زمانی معین اجاره میکند اما در سیت چارتر، چارتر کننده، تعدادی از صندلی­های هواپیما را برای یک مسیر مشخص در یک محدوده زمانی معین اجاره می­کند. معمولاً بهای بلیط­هایی که به صورت کامل اجاره شده­اند کمتر از بلیط­هایی است که به صورت سیت چارتر اجاره شده­اند. 

انواع سیت چارترها

گفتیم که بلیط­ها به دو صورت فول چارتر و سیت چارتر اجاره داده می­شوند. سیت چارترها خود انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها اشاره می­کنیم. 

سیت چارتر شناور:در این نوع، چارتر کننده تعدادی از صندلی­های یک پرواز معین را برای یک دوره زمانی مشخص به صورت رفت و برگشت رزرو می­کند. رعایت فاصله زمانی بین تاریخ رفت و برگشت این نوع بلیط­ها ضرورت ندارد. 

سیت چارتر بک تو بک یا اجاره صندلی رفت و برگشت:در این نوع اجاره، چارتر کننده تعدادی از صندلی­های یک مسیر معین را برای یک محدوده زمانی مشخص به صورت رفت و برگشت اجاره می­کند. رعایت فاصله زمانی بین تاریخ رفت و برگشت این نوع بلیط­ها الزامی است. 

بلاک سیت یا اجاره صندلی­های مشخص شده:در این نوع، چارتر کننده تعداد معینی از صندلی­های یک پرواز مشخص را برای یک دوره زمانی معین اجاره می­کند. 

مزایای بلیط چارتری

تهیه بلیط­های چارتری هم برای آژانس­های مسافرتی و هم برای مشتری­ها مقرون بصرفه­تر است. در واقع آژانس­های مسافرتی با خرید عمده بلیط از شرکت­های هواپیمایی بهای کمتری می­پردازند و سپس بلیط­ها را با سود نه چندان زیادی به مشتری­ها می­فروشند. علاوه بر این اگر آژانس­های مسافرتی موفق به فروش تمام بلیط­هایی که اجاره کرده­اند؛ نشوند؛ این بلیط­ها را با بهای خیلی کمتری عرضه می­کنند که این موضوع برای مشتری­ها یک مزیت محسوب می­شود.

معایب بلیط چارتری

یکی از معایب بلیط­های چارتری این است که برای کودکان تخفیفی قائل نمی­شوند یعنی قیمت بلیط برای بزرگسالان و خردسالان برابر است. همچنین بلیط­های چارتری قابل استرداد نیستند یعنی چنانچه پس از خرید بلیط از سفر صرفنظر کنید نمی­توانید بلیط را تحویل داده و بهای آن را پس بگیرید. علاوه بر اینها در روزهای شلوغ مانند ایام عید که تقاضای خرید بلیط خیلی زیاد می­شود ممکن است که بهای بلیط را به قدری افزایش دهند که حتی از بلیط­های معمولی هم گرانتر شوند که این برای مشتری­ها یک عیب است. 

تفاوت بلیط چارتر با بلیط سیستمی

تغییر تاریخ پرواز بلیط چارتر یا پس دادن آن غیرممکن است اما در پروازهای سیستمی می­توانید بلیط را با پرداخت خسارت پس دهید. 

تفاوت هواپیمای چارتر با بلیط چارتر

به این نکته توجه کنید که هواپیمای چارتر با بلیط چارتر فرق می­کند. هواپیماهای چارتری، هواپیماهایی با تعداد کم صندلی (حدوداً ۱۰ صندلی) هستند که توسط افراد معروف و ثروتمند کرایه می­شوند؛ هزینه اجاره این هواپیماها خیلی بالاست اما بلیط چارتری تنها نوعی از بلیط­های هواپیماهای معمولی است که در بالا توضیح دادیم.

 

درصورت نیاز به مشاوره قبل از خرید بلیط هواپیما با ما تماس بگیرید


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.